...

1st International Symposium on Language Education and Teaching

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, 17 Mayıs 2007 tarihînde hizmete giren 17 üniversiteden biridir.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi biri ana yerleşke olmak üzere toplam 6 farklı yerleşkede bilimsel faaliyetlerini 2 enstitü, 7 fakülte, 3 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu ve 5 araştırma merkezi ile sürdürmektedir. Ayrıca inşaatı yakın zamanda tamamlanacak olan yeni Rektörlük Binası, Kapalı Spor Salonu ve tesisleri, Merkezi Derslik, Merkezi Laboratuar, Kongre Merkezi ve Eğitim Fakültesinin ek blokları ile 120 bin metre karenin üzerinde kapalı alanıyla büyümeye devam etmektedir.

Üniversite, bilimsel faaliyetleri esas alan geniş akademik kadrosu, 2013 yılı itibariyle 12 binden fazla öğrencisi, fiziksel ve sosyal imkânlarıyla Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Günümüz yükselen değerleri arasında küreselleşmenin önemi dikkate alındığında yurt dışındaki üniversiteler ile iş birliği içerisinde olmanın ve dünyadaki gelişmeleri takip etmenin bir üniversitenin başarıyı yakalamasında ve sürdürmesinde ne denli gerekli olduğu üniversite tarafından dikkate alınmaktadır. Üniversite ailesinin giderek büyümesi ve fiziki imkânlarının iyileştirilmesinin yanında yurt dışındaki üniversiteler ile karşılıklı hoca ve öğrenci değişimini sağlamak da üniversite tarafından önem verilen bir konudur. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin amacı her geçen yıl anlaşmalı olduğu üniversitelerin sayısını arttırmaktadır. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi uluslararası şeffaflıkla birlikte akademik ve mesleki tanınırlık sağlayan, ‘Diploma Supplement Label/Mükemmellik Belgesi’ yani diploma eki etiketi sahibi bir üniversitedir. Genç bir üniversite olmasına rağmen 31 üniversite ile Erasmus kapsamında anlaşmalar imzalanmıştır. Yine Mevlana Değişim Programı ile yurtdışındaki 5 üniversite ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılmaktadır. Farabi Değişim Programları ile yurtiçindeki anlaşmalı 86 üniversite ile ikili anlaşmalarımız bulunmaktadır. Üniversitemiz ayrıca Erasmus öğrencilerine yönelik hazırlanan Yoğun Türkçe Dil Kursu veren bir üniversitedir. Bu kapsamda Türkçe öğrenmek için yurt dışından üniversitemize gelen öğrencileri ağırlamakta; uluslararası bir üniversite olma yolunda sağlam ve emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya Bölgesi’nde yer alan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, toplumumuzun kalkınmasında ve aydınlanmasında çok önemli bir role sahiptir. Geleceğin aydınlık nesillerini yetiştiren Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde, yıl içinde gerek fakülteler gerekse öğrenci kulüpleri tarafından düzenlenen etkinlikler Nevşehir halkının da katılımıyla bölgenin sosyal yaşantısına yeni bir boyut kazandırmıştır. Nevşehir’in doğal güzellikleriyle zenginleşen etkinliklerde, akademik kadro ve öğrenciler ders dışı zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmektedirler.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bilimsel araştırma-geliştirme çalışmalarını destekleyen, her gün gelişip ilerleyen, yeni yayınlarla zenginleşen, bilimin son verilerini izlemekle görevli, her türlü bilgi gereksinimini karşılayacak personel, kaynak, teknolojik altyapı ve hizmetleriyle etkin bir bilgi merkezi olmaktır. Coğrafi güzellikleri, tarihî ve kültürüyle ziyaretçilerini büyülü bir atmosfer içine alan Kapadokya, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin kurulmasıyla birlikte sadece doğa oluşumları ve tarihiyle değil aynı zamanda üniversitesi ve öğrencileriyle de anılmaktadır.

Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış, doğa ve tarihin bütünleştiği Kapadokya bölgesinde yer alan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, 17 Mayıs 2007 tarihinde kurulmuştur. Üniversitemiz, bilimsel faaliyetleri esas alan geniş akademik kadrosu, fiziksel ve sosyal imkânlarıyla Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi evrensel değerler yaratmak için tüm dikkatini bilgi üretimi ve paylaşımına yöneltmiş, bu doğrultuda çağdaş özgürlükçü ve demokratik tutumuyla bilimin ve kültürün merkezi haline gelmiştir. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak eğitimin meşakkatli yolunda akademik, idari personel, çalışan ve öğrencilerimizle en önde bilgi meşaleleri ile gururla yürümeye devam edeceğiz.

 

 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Tanıtım Filmi